Voorbeeldbrief ZIENSWIJZE

Gepubliceerd op 20 juni 2025 om 12:01

De link voor het digitale reactieformulier waar de zienswijze op geplaatst kan worden. 

Het digitale reactieformulier is te vinden op https://www.rvo.nl/onderwerpen/bureau-energieprojecten/lopende-projecten/gaswinning-ffw. In het bovenste blauwe vakje met als titel “Wilt u reageren op de concept-NRD?” staat een blauwe knop met “Digitaal reactieformulier”.

Je kunt ook een formulier uitprinten en opsturen naar:
Bureau Energieprojecten – Inspraakpunt gaswinning FFW
Postbus 111
7200 AC Drachten

De zienswijze moet UITERLIJK woensdag 25 juni ingediend zijn!

 

Hulp nodig bij het invullen en online versturen van je zienswijze?
Kom dan langs op één van de volgende momenten in de foyer van het MFC:

  • Maandagavond 23 juni van 19:00 – 21:00 uur
  • Dinsdagavond 24 juni van 19:00 – 21:00 uur
  • Woensdagochtend 25 juni van 10:00 – 12:00 uur

Kun je op deze momenten niet? Schroom dan niet om alsnog hulp te vragen! Het is té belangrijk om géén zienswijze in te dienen.

Dankzij de vele zienswijzen die we eerder samen hebben ingediend, is het proces al met een half jaar vertraagd. Elke zienswijze telt en vormt bewijs voor later – zeker als er tóch gaswinning onder Woudsend zou komen.

Laat je stem horen!

Voorbeeld brieven zienswijze

Er zijn dit keer drie zienswijzen opgesteld. Kies degene waarin jij je het beste kunt vinden – aanvullen mag natuurlijk als je iets mist of anders ziet. Heeft jouw huisgenoot ook een eigen e-mailadres? Dan is het extra krachtig als jullie allemaal afzonderlijk een zienswijze indienen!
Combinaties vanuit de drie brieven is uiteraard ook mogelijk.

Brief 1 Gaswinning participatie

Reactie op de Notitie Reikwijdte en Detailniveau (NRD) gaswinning Follega - Follegasloot - Woudsend (FFW)

Aan: Bureau Energieprojecten – Inspraakpunt gaswinning FFW
Postbus 111
7200 AC Drachten

Datum: [invullen datum indiening]

Onderwerp: Reactie op Reactienota Voornemen en Voorstel voor Participatie FFW d.d. maart 2025 en Notitie Reikwijdte en Detailniveau gaswinning FFW

Geachte heer/mevrouw,

Naar aanleiding van de Reactienota Voornemen en Voorstel voor Participatie FFW (maart 2025) en de Notitie Reikwijdte en Detailniveau (NRD), brengt ondergetekende de volgende reactie onder uw aandacht.

Hoewel de Reactienota 40 pagina’s telt met geclusterde reacties, wordt in de concept-NRD (paragraaf 3.15.1) slechts zeer beknopt op participatie ingegaan. Belangrijke ingebrachte reacties zijn niet of onvoldoende behandeld. Wij verzoeken u deze alsnog volwaardig op te nemen in de definitieve NRD.

1. Belangrijkste punten en verzoeken

Veilig en verantwoord gaswinning in veenweidegebied FFW
De beantwoording gaat niet in op de risico’s van gaswinning in het karakteristieke veenweidegebied. Wij verzoeken om een deskundig en onafhankelijk onderzoek in brede zin naar de korte- en langetermijngevolgen van gaswinning voor dit gebied. Dit onderzoek moet de complexe relatie tussen gaswinning, bodemdaling en waterbeheer in het veenweidegebied meenemen, met nadruk op de onomkeerbare gevolgen en het belang voor omwonenden.

Bescherming van het drinkwater
In het FFW-gebied liggen een waterwingebied en een grondwaterbeschermingsgebied. De geuite zorgen van burgers hierover zijn niet beantwoord. Omdat de verplichte Milieueffectrapportage hierin niet voorziet, verzoeken wij een onafhankelijk onderzoek naar de effecten van gaswinning en gastransport op de veiligheid en kwaliteit van het drinkwater. Dit is essentieel met het oog op het algemeen belang en de toekomstige beschikbaarheid van schoon drinkwater.

Bodembeweging en schade (veiligheid)
De zorgen over bodembeweging, bodemdaling en de vrees voor ‘Groningse toestanden’ zijn onvoldoende beantwoord. Conform de kamerbrief van 6 december 2024 waarin het kabinet stelt dat “veiligheid voor mens, natuur en milieu een absolute voorwaarde is voor gaswinning op land”, verzoeken wij een onafhankelijk onderzoek naar de veiligheid in het specifieke veenweidegebied.

Nulmetingen
De afwijzing van nulmetingen is ongegrond. Een nulmeting aan gebouwen vóór aanvang van gaswinning is van belang om latere veranderingen vast te leggen en om de Commissie Mijnbouwschade te ondersteunen bij schadeonderzoek. Wij verzoeken nulmetingen als vast onderdeel van het gaswinningsproces op te nemen in de NRD.

2. Aanvullende opmerkingen t.a.v. de concept-NRD

- In de concept-NRD ontbreekt een expliciete uitsluiting van gaswinning vanuit de locaties Oldelamer en Oppenhuizen. Wij verzoeken dit op te nemen om misverstanden in vervolgprocedures te voorkomen.

- De maximaal drie mijnbouwlocaties in het gebied FFW moeten na vaststelling nauwkeurig worden omschreven en in vergunningaanvragen worden opgenomen om juridische en procedurele duidelijkheid te waarborgen.

- Gaswinning vanuit locaties buiten het FFW-gebied dient expliciet te worden uitgesloten in de NRD.

Wij vertrouwen erop dat u deze opmerkingen serieus betrekt bij de verdere uitwerking van de Notitie Reikwijdte en Detailniveau.

Met vriendelijke groet,

[Naam indiener(s)]
[Adres]
[Contactgegevens]

Brief 1 Gaswinning Participatie Docx
Word – 27,8 KB 5 downloads

Brief 2 Gaswinning participatie, in makkelijke taal

Reactie op het plan voor gaswinning in het gebied Follega - Follegasloot - Woudsend (FFW)

Aan: Bureau Energieprojecten – Inspraakpunt gaswinning FFW
Postbus 111
7200 AC Drachten

Datum: [invullen datum]

Onderwerp: Mijn reactie op het plan voor gaswinning en hoe u met de reacties bent omgegaan

Geachte heer/mevrouw,

Ik heb het plan en de reactie-nota gelezen over de gaswinning in het gebied FFW. Veel opmerkingen van inwoners zijn daarin maar heel kort genoemd of niet goed beantwoord. Daarom wil ik met deze brief nog eens duidelijk maken wat ik belangrijk vind en wat ik graag terugzie in het definitieve plan.

1. Wat ik belangrijk vind

Veiligheid bij gaswinning
Ik maak me zorgen over de gevolgen van gaswinning in dit veenweidegebied. Ik wil dat er een goed en onafhankelijk onderzoek komt naar wat gaswinning betekent voor de bodem, het waterbeheer en de veiligheid, nu en in de toekomst.

Bescherming van ons drinkwater
In ons gebied is een waterwingebied en een grondwaterbeschermingsgebied. Ik wil dat er wordt onderzocht wat gaswinning doet met de kwaliteit en veiligheid van ons drinkwater. Dat is belangrijk voor ons allemaal.

Bodemdaling en schade
Veel mensen zijn bang voor schade aan hun huis of bedrijf, net als in Groningen. Ik wil dat er een onafhankelijk onderzoek komt naar hoe veilig gaswinning hier is voor mens, natuur en milieu.

Nulmetingen
Ik vind het belangrijk dat er nulmetingen worden gedaan. Zo weten we hoe gebouwen ervoor staan vóórdat er gas wordt gewonnen. Dat helpt later om schade goed te kunnen beoordelen.

2. Nog een paar punten

- Ik wil dat duidelijk wordt vastgelegd dat er geen gaswinning plaatsvindt vanuit Oldelamer of Oppenhuizen in het FFW-gebied.

- Als er drie gaswinlocaties komen, moeten die precies worden omschreven, zodat er later geen misverstanden zijn.

- Gaswinning vanuit plekken buiten het FFW-gebied mag niet in ons gebied plaatsvinden.

Ik hoop dat u deze punten serieus neemt en meeneemt in het verdere plan.

Met vriendelijke groet,

[Naam]
[Adres]
[Contactgegevens]

Brief 2 Gaswinning Participatie In Makkelijke Taal Docx
Word – 36,8 KB 2 downloads

Brief 3 Gaswinning participatie, met aanvullende punten

Aan: Bureau Energieprojecten – Inspraakpunt gaswinning FFWPostbus 1117200 AC Drachten

Datum: 20 juni 2025

Onderwerp: Aanvullende reactie Notitie Reikwijdte en Detailniveau gaswinning Follega – Follegasloot – Woudsend (FFW)

Geachte heer/mevrouw,

Naar aanleiding van de concept-Notitie Reikwijdte en Detailniveau (NRD) voor de gaswinning in het gebied Follega – Follegasloot – Woudsend (FFW), willen wij hierbij graag aanvullende punten onder uw aandacht brengen die in de verdere uitwerking van de NRD niet mogen ontbreken:

Woudsend ligt kwetsbaar in een soort kommetje. Dit maakt het dorp extra gevoelig voor de gevolgen van gaswinning, zoals bodemdaling en waterproblemen.

De boorput bij Woudsend is instabiel en bevindt zich bovendien dicht bij het waterwingebied van Spannenburg. Dit vergroot het risico op schade aan het milieu en de drinkwatervoorziening.

In Woudsend is recent veel geïnvesteerd in het vernieuwen van de hemelwaterafvoer en het rioolstelsel. Verzakkingen door gaswinning zouden deze kostbare aanpassingen ondermijnen.

Woudsend telt ongeveer veertig monumentale panden. Deze waardevolle en vaak kwetsbare gebouwen zijn extra gevoelig voor schade door bodembeweging.

Gaswinning in of nabij Woudsend betekent een aantasting van het woongenot van de inwoners en raakt direct aan hun leefkwaliteit.

Wij verzoeken u deze opmerkingen zorgvuldig mee te nemen in de verdere uitwerking van de Notitie Reikwijdte en Detailniveau.

Met vriendelijke groet,

Naam: [Uw naam]
Adres: [Uw adres]
Contact: [Uw contactgegevens]

Brief 3 Gaswinning Participatie Aanvullende Punten Docx
Word – 11,2 KB 7 downloads